Fosile Minerale Roci
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mica colectie de fosile

3 participanți

In jos

Mica colectie de fosile Empty Mica colectie de fosile

Mesaj  Radu Joi Dec 08, 2011 4:24 am

Am redescoperit de curant pasiunea pentru fosile si tot felul de "pietre". Cand eram copil taota ziua cautam diverse pietre si alte minuni. Uneori am gasit si lucruri interesante.
Aceasta este mica colectie de fosile, toate adunate de mine. Vreo doua au fost lacuite (ce stiam eu la 12 ani Smile )

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] - aceasta fosila are si cateva zgarieturi facute cu un ac de un prieten care dorea sa imi demonstreze ca nu am gasit acel peste ci l-am trasat eu in piatra (zona e incercuita) Smile.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Radu
Radu

Mesaje : 22
Data de inscriere : 07/12/2011

Sus In jos

Mica colectie de fosile Empty Bun venit

Mesaj  victor Joi Dec 08, 2011 10:35 pm

Bine ai venit Radu pe acest forum al pasionatilor de roci, minerale , fosile. cheers Foarte interesante fosilele descoperite de tine.
Asteptam sa ne arati si imagini cu roci sau minerale din colectia ta!

victor

Mesaje : 95
Data de inscriere : 31/10/2010
Varsta : 56
Localizare : Caransebes

http://quartz-vik.blogspot.com/

Sus In jos

Mica colectie de fosile Empty Re:Mica colectie de fosile

Mesaj  Florin Sova Vin Dec 09, 2011 12:15 am

Salut,Radu!
Incredibil de frumoase si detaliate fosilele tale! Asemenea pesti fosilizati in sisturi disodilice sunt specifici perioadei Oligocene (38-26 mil.ani),din Carpatii Orientali si Meridionali si din Subcarpati.Am gasit si eu asemenea pesti,dar nu la fel de frumoasi ca ai tai.Din cercetari se pare ca acestia traiau intr-o mare care se deschidea la E si S de lantul Carpatic,mare asemanatoare Marii Negre,cu un strat oxigenat ce permite viata si alt strat "mort" de hidrogen sulfurat.Se pare ca toti pestii care ajungeau in acest strat mureau otraviti si din lipsa de oxigen,fapt dovedit de faptul ca au gura deshisa.Sunt fosilizati prin mumifiere,in strarul otravitor nefiind bacterii care sa ii descompuna.
Florin Sova
Florin Sova
Admin

Mesaje : 41
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 45
Localizare : Bacau

http://fosilemineraleroci.blogspot.com/

Sus In jos

Mica colectie de fosile Empty Re: Mica colectie de fosile

Mesaj  Radu Vin Dec 09, 2011 1:35 am

Multumesc pentru informatii si aprecieri. Nu am o colectie de minerale si roci, de fapt am atatea cunostinte despre ele ca as recunoaste cuarul numai daca e alb si carbunele dupa miros Very Happy .
Fosilele le pastram de ani buni pana am dat din intamplare de blogul lui Florin cheers. Am hotarat ca viitoarea colectie de fosile si minerale sa fie formata numai din piese pe care le gasesc sau din schimburi dupa ce mai citesc si eu cate ceva despre minerale si fosile.
Radu
Radu

Mesaje : 22
Data de inscriere : 07/12/2011

Sus In jos

Mica colectie de fosile Empty Re: Mica colectie de fosile

Mesaj  Radu Dum Dec 11, 2011 7:01 pm

Alte cateva fosile (doar fotografiate si lasate acolo unde au fost gasite...nu ma intrebati de ce Very Happy ):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Radu
Radu

Mesaje : 22
Data de inscriere : 07/12/2011

Sus In jos

Mica colectie de fosile Empty Re: Mica colectie de fosile

Mesaj  victor Dum Dec 11, 2011 11:02 pm

Interesante si acestea.Daca esti dispus la un eventual schimb, sa imi spui!

victor

Mesaje : 95
Data de inscriere : 31/10/2010
Varsta : 56
Localizare : Caransebes

http://quartz-vik.blogspot.com/

Sus In jos

Mica colectie de fosile Empty Re: Mica colectie de fosile

Mesaj  Radu Mier Dec 14, 2011 5:27 pm

Imediat ce voi avea mai multe fosile (sper sa mai gasesc) voi face schimburi. Acum am doar la o singura fosila (https://2img.net/h/i1231.photobucket.com/albums/ee518/ra_du/pestefosila1.jpg) ambele fete.
Radu
Radu

Mesaje : 22
Data de inscriere : 07/12/2011

Sus In jos

Mica colectie de fosile Empty Re: Mica colectie de fosile

Mesaj  Radu Dum Mar 25, 2012 1:07 am

Aceasta a fost prima daca cand am iesit sa caut in mod special fosile si mai jos vedeti rezultatele. Sunt foarte fericit ca am gasit un mic ac de mare (presupun ca e ac dupa infatisare, din pacate cealalta fata a fosilei s-a dezintegrat pur si simplu cu toata grija avuta) si un pestisor de 2 cm foarte bine pastrat. Restul sunt urme de mici moluste, pesti si probabil alge sau alte nevertebrate.
Mentionez ca aceste fosile nu au fost gasite intr-o rezervatie si nici in apropierea uneia.


[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Radu
Radu

Mesaje : 22
Data de inscriere : 07/12/2011

Sus In jos

Mica colectie de fosile Empty Re: Mica colectie de fosile

Mesaj  Radu Dum Mar 25, 2012 9:46 pm

La o a doua privire, fosila de peste pare insotita de inca una, partial acoperita de piatra.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Radu
Radu

Mesaje : 22
Data de inscriere : 07/12/2011

Sus In jos

Mica colectie de fosile Empty Re: Mica colectie de fosile

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum