Fosile Minerale Roci
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Fotografii macro cu cristale mici

2 participanți

In jos

Fotografii macro cu cristale mici Empty Fotografii macro cu cristale mici

Mesaj  petrudamsa Dum Noi 27, 2011 8:55 pm

mi-am încropit un sistem de fotografiat ceva mai bun decât ce poate funcţiunea aparatului meu (şi probabil a multor altora obişnuite). Cam artizanal, să folosesc un cuvânt mai puţin dur, dar sper să îl îmbunătăţesc. Uitaţi aici nişte cristale fotografiate macro cu "sistemul" respectiv Cool :
http://petrudamsaphoto.blogspot.com/2011/11/cristale-mici-vazute-mari-fotografii.html

petrudamsa

Mesaje : 9
Data de inscriere : 07/11/2010
Varsta : 52
Localizare : Baia Mare

Sus In jos

Fotografii macro cu cristale mici Empty Re: Fotografii macro cu cristale mici

Mesaj  valentin Joi Dec 01, 2011 10:01 pm

Salut!

In general, aparatele foto din generatia actuala - in speta cele "normale", adica nu cele DSLR etc.- au posibilitatea de a face poze macro cu focalizare intre 1 si 10 cm.

Banuiesc ca ceea ce ti-ai incropit depaseste, dupa cum spui, aceste granite...

In ce consta? Numai in iluminare si pozitionarea aparatului pe trepied sau intervin si alte elemente?

valentin

Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/10/2011

http://cactus.aicon.ro

Sus In jos

Fotografii macro cu cristale mici Empty Re: Fotografii macro cu cristale mici

Mesaj  petrudamsa Lun Dec 05, 2011 6:23 pm

Sistemul optic este relativ simplu si consta in dispunerea unui obiectiv Helios 50mm cum erau pe la aparatele Zenit, in pozitie reversa in fata obiectivului aparatului de fotografiat. Partea dificila consta in alinierea celor doua obiective si plasarea lor pe un sistem stabil care sa nu permita miscarea intre obiective. Eu am folosit un cadru de ghidaj si alte cateva elemente de la un vechi aparat de marit (pentru poze pe hartie) acum dezafectat, si am obtinut un sistem pe verticala. Problemele mai dificile sunt iluminarea (ma gandesc si la un sistem de iluminare) deoarece focusarea sistemului se face la o distanta de 2 cm pana la 2 mm de obiectul fotografiat, caz in care apar tot felul de obturari de lumina (umbre) produse chiar de sistemul asta improvizat. Am folosit pana acum doar lumina naturala dar cu timpi mari de expunere. Sistemul are capabilitatea de scoate fotografii focusate pana la un camp vizual de 2mm (dimensiune reala pe latura mare a imaginii) daca folosesc si zoom-ul aparatului, ceea ce da o magnificatie foarte buna, insa apare problema profunzimii de camp care in cazul asta coboara undeva la 1 mm, ceea ce face extrem de anevoioasa focusarea pe elementul de care ai nevoie in fotografie. am sa incerc sa fac cateva fotografii "extreme" si daca iese ceva cat de cat calitativ, am sa le postez.

Numai bine, Petru Damsa

petrudamsa

Mesaje : 9
Data de inscriere : 07/11/2010
Varsta : 52
Localizare : Baia Mare

Sus In jos

Fotografii macro cu cristale mici Empty Re: Fotografii macro cu cristale mici

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum