Fosile Minerale Roci
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Pietre din raul Streaza

3 participanți

In jos

Pietre din raul Streaza Empty Pietre din raul Streaza

Mesaj  valentin Mier Noi 16, 2011 11:59 pm

Buna seara,

Ma poate ajuta cineva?

In aceasta vara am petrecut cateva zile la Ocna Sibiului. Intr-una din zile ne-am repezit pana la Rasinari si ne-am odihnit putin la Curmatura Strezii.

In apele paraului si pe unul din versanti am descoperit, pe langa nenumarate micasisturi, de la gri-verzui la maro inchis, si „pietrele” de mai jos.

Primele trei sunt din albia paraului. Nu contin calcar. Le-am verificat cu acid clorhidric.

Prima are dimensiunile aproximative 60 x 40 x 50 mm

Pietre din raul Streaza Th_ParaulStrezii130711DSCF0891 Pietre din raul Streaza Th_ParaulStrezii130711DSCF0892

Dimensiuni aproximative 90 x 40 x 70 mm

Pietre din raul Streaza Th_ParaulStrezii130711DSCF0897 Pietre din raul Streaza Th_ParaulStrezii130711DSCF0896 Pietre din raul Streaza Th_ParaulStrezii130711DSCF0895

Dimensiuni aproximative la piatra mai mare 80 x 50 x 35 mm

Pietre din raul Streaza Th_ParaulStrezii130711DSCF9009

Urmatoarea, tot din albia paraului, pare a fi un andezit porfiric… 40 x 50 x 25mm

Pietre din raul Streaza Th_ParaulStrezii130711DSCF9014 Pietre din raul Streaza Th_ParaulStrezii130711DSCF9011

Pe un versant plin de grohotis am descoperit urmatoarele doua pietre ce par a avea pirita pe suprafata. Una din ele a evidentiat o foarte putina efervescenta tratata fiind cu acid clorhidric. S-a degajat si un miros slab de hidrogen sulfurat, un argument in plus pentru o sulfura…

Dimensiuni piatra mare/piatra mica 100 x 40 x 60 mm/40 x 35 x 20 mm

Pietre din raul Streaza Th_ParaulStrezii130711DSCF9001 Pietre din raul Streaza Th_ParaulStrezii130711DSCF9005

Sper sa ma scuzati pentru multimea de „intrebari” dar mai am una. O curiozitate as putea spune…

Piatra de mai jos, de fapt trei pietre puse impreuna de mine intr-o prezumtiva alcatuire initiala, a fost gasita pe o cale ferata industriala (in incinta unei intreprinderi. Terasamentul fusese consolidat de curand cu piatra concasata. Mi-a atras atentia culoarea verde.

Nu stiu cum arata malachitul pe care il aveti (ma refer la cel de la Comorile Pamantului) dar al meu este destul de asemanator cu „piatra” gasita, inclusiv in culoarea substratului.

Din pacate n-am reusit sa aflu de unde a provenit piatra pentru terasament si nici n-am gasit alte mostre asemanatoare.

Dimensiuni aproximative 130 x 80 x 60 mm

Pietre din raul Streaza Th_Pecaleaferata2010DSCF0902


V-as fi recunoscator pentru parerile voastre …

valentin

Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/10/2011

http://cactus.aicon.ro

Sus In jos

Pietre din raul Streaza Empty Re: Pietre din raul Streaza

Mesaj  victor Joi Noi 17, 2011 3:49 pm

Salut Valentin
In poza 1, pot spune cu siguranta ca este vorba despre un cuartit.
In poza 2 pare a fi vorba despre micasit(se pot observa foitele de mica din roca).
La poza nr as zice ca este un feldspat .
In poza 4 cred ca este un amfibolit.
In poza de la nr.5 nu imi dau seama despre ce este vorba.
Iar la poza nr.6, pare a fi vorba despre o depunere sau o oxidare.Dupa culoare poate fi malachit
Poate mai auzim si alte pareri!

victor

Mesaje : 95
Data de inscriere : 31/10/2010
Varsta : 56
Localizare : Caransebes

http://quartz-vik.blogspot.com/

Sus In jos

Pietre din raul Streaza Empty Re: Pietre din raul Streaza

Mesaj  valentin Joi Noi 17, 2011 10:40 pm

Salut Victor,

Multumesc.

Iata cateva poze pentru comparatie la roca suspectata a fi cu malachit:

1. Alaturi de esantionul „Malachit” din Comorile pamantului.

Pietre din raul Streaza Th_Malachitvspiatranecunoscuta171111DSCF0916

2. Un malachit adevarat.

Pietre din raul Streaza Th_Malachit171111DSCF0917


2. Esantionul din Comorile Pamantului alaturi de un malachit adevarat…

Pietre din raul Streaza Th_Malachitvsmalachit171111DSCF0920

Credeam ca roca nr 4 este un andezit porfiric. Acum nu mai sunt sigur desi, ceea ce am eu seamana extrem de bine cu andezitul porfiric ilustrat in Enciclopedia Ilustrata a Rocilor si Mineralelor, John Farndon, ed. Aquila, p.68.

Mai sunt alte pareri, va rog?

PS. Toate pozele pot fi marite, la detaliu, in Photobucket.

valentin

Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/10/2011

http://cactus.aicon.ro

Sus In jos

Pietre din raul Streaza Empty Re: Pietre din raul Streaza

Mesaj  Florin Sova Dum Dec 04, 2011 2:39 am

Salut!
Prima piatra cu siguranta este cuartit,cum zicea si Victor,a patra andezit,iar ultima pare un sulfat de cupru (piatra vanata).Din cate stiu eu la caile ferate se foloseste de obicei granit.Este posibil sa fie din alta sursa...daca este linie industriala,posibil sa fi cazut ceva din vagoane...de altfel se vede ca piatra (foarte dura) este alterata fata de sulfatul de cupru.E o presupunere.La celelalte nu stiu ce sa zic.
Numai bine!
Florin Sova
Florin Sova
Admin

Mesaje : 41
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 45
Localizare : Bacau

http://fosilemineraleroci.blogspot.com/

Sus In jos

Pietre din raul Streaza Empty Re: Pietre din raul Streaza

Mesaj  valentin Dum Dec 04, 2011 2:45 pm

Multumesc.

valentin

Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/10/2011

http://cactus.aicon.ro

Sus In jos

Pietre din raul Streaza Empty Re: Pietre din raul Streaza

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum