Fosile Minerale Roci
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mineral neidentificat.Posibil toxic

5 participanți

In jos

Mineral neidentificat.Posibil toxic Empty Mineral neidentificat.Posibil toxic

Mesaj  Praporgescu Alex Dum Oct 23, 2011 2:27 am

Salutare!Acum ceva timp am primit un mineral cadou rosu,cu cristale bine definite si foarte atractive.Dar dinpacate nu sunt sigur ce mineral este.Are duritate mica(se zgari cu moneda de cupru),si pigmentul se ia pe mana la atingere.Sper sa nu fie un mineral toxic.Am sa pun 2 poze poate il poate identifica cineva.
P.S.Mineralul nu are miros puternic asemeni realgarului(este inodor).

http://www.gazduireimagini.net/?v=p1100774.jpg

http://www.gazduireimagini.net/?v=p1100768.jpg
Praporgescu Alex
Praporgescu Alex

Mesaje : 23
Data de inscriere : 23/01/2011
Localizare : Petrosani

Sus In jos

Mineral neidentificat.Posibil toxic Empty Re: Mineral neidentificat.Posibil toxic

Mesaj  cristian Dum Oct 23, 2011 5:19 am

Salut Alex

Imi dau doar o simpla parere. Cand am vazut pozele prima data m-am gandit la cinabru.Mai cauta si mai compara, pana la urma trebe sa afli ce este, e prea deosebit si frumos.Daca ai dubii sa il ti inchis ermetic.

Cristi


cristian

Mesaje : 25
Data de inscriere : 31/10/2010
Localizare : deva

Sus In jos

Mineral neidentificat.Posibil toxic Empty Re: Mineral neidentificat.Posibil toxic

Mesaj  victor Lun Oct 24, 2011 1:53 am

Alex,cu cat dai mai multe detalii despre el, este mai usor sa il identifici . Vezi ce urma lasa cristalul:alba , rosie, portocalie? Pentru aceasta trage cu un capat al cristalului ,o linie pe spatele alb neemailat al unei placi de faianta.Probabil o sa rezulte o linie rosie, avand in vedere ca se duce pa maiini culoarea de pe el, ceea ce este cam ciudat. Il pastrezi la lumina si de cat timp ?
Cu ce moneda de cupru l-ai zgariat, cu cea de 5 bani?Aceea este din otel si doar placata cu putin cupru,incearca sa vezi daca poti sa il zgarii si cu unghia.
Daca ai sti de unde provine esantionul, ar fi si mai bine.
Cristian sugera cinabrul......ar putea fi, dar cristalele de cinabru asa de mari sunt foarte rare.El apare sub forma unor cruste in general....dar cine poate sti? study

victor

Mesaje : 95
Data de inscriere : 31/10/2010
Varsta : 56
Localizare : Caransebes

http://quartz-vik.blogspot.com/

Sus In jos

Mineral neidentificat.Posibil toxic Empty Re: Mineral neidentificat.Posibil toxic

Mesaj  Praporgescu Alex Mar Oct 25, 2011 2:11 am

Salut tuturor si multumesc pentru efortul depus.Victor,am fost surprins sa constat ca desi pe maini ramane culoare rosie,urma este alba.Am impresia ca matricea este murdara cu praful unui alt mineral.In ceea ce priveste duritatea nu-l pot zgaria cu unghia dar pot cu un cutit.Deci este sub 4.Si nu stiu de unde a fost extras si de cat timp deoarece l-am primit drept cadou. Oricum multumesc foarte mult pentru ajutor.
Praporgescu Alex
Praporgescu Alex

Mesaje : 23
Data de inscriere : 23/01/2011
Localizare : Petrosani

Sus In jos

Mineral neidentificat.Posibil toxic Empty Re: Mineral neidentificat.Posibil toxic

Mesaj  valentin Mar Oct 25, 2011 2:39 am

Buna seara,

Urma alba - rhodocrosit sau wulfenit.

Dupa aspectul cristalelor pare primul.
Rhodocrosit - Carbonat de mangan (MnCO3), duritate 3,5 - 4


Wulfenit - Permanganat de plumb (PbMnO4), duritate 2,5-3

valentin

Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/10/2011

http://cactus.aicon.ro

Sus In jos

Mineral neidentificat.Posibil toxic Empty Re: Mineral neidentificat.Posibil toxic

Mesaj  victor Mar Oct 25, 2011 3:40 pm

salut Alex
Asa cum spunea si Valentin, urma alba a mineralului ne duce cu gandul al wulfenit sau rodocrozit.Daca ai avea niste HCl ai putea sa vezi daca mineralul tau fasaie daca pui pe el putin HCL diluat. In acest caz ar putea fi cu siguranta rodocrozit.Ai mai putea apoi sa incerci sa il zgarii cu o bucatica de fluorit si cu una de calcit sa iti faci o impresie mai clara asupra duritatii.

victor

Mesaje : 95
Data de inscriere : 31/10/2010
Varsta : 56
Localizare : Caransebes

http://quartz-vik.blogspot.com/

Sus In jos

Mineral neidentificat.Posibil toxic Empty Re: Mineral neidentificat.Posibil toxic

Mesaj  valentin Mar Oct 25, 2011 9:12 pm

Salut,

Nu am sugerat un test cu acid clorhidric pentru ca ar afecta cu siguranta suprafata cristalului.

Totusi, un test mai putin distructiv se poate face in felul urmator:
O extrem de mica bucatica de cristal se pune intr-un pahar cu apa. Se adauga HCl (poate fi chiar 2-3%).
Degajarea de mici bule de gaz concomitent cu disparitia „cristalului” denota ca am putea avea un carbonat. Gazul ce se formeaza este bioxid de carbon si nu are un miros specific.

O alta posibilitate ar fi degajarea de acid sulfhidric (H2S –hidrogen sulfurat). Gazul are un miros specific. In acest caz am avea in test o sulfura. Nu cred ca este cazul aici.

valentin

Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/10/2011

http://cactus.aicon.ro

Sus In jos

Mineral neidentificat.Posibil toxic Empty Re: Mineral neidentificat.Posibil toxic

Mesaj  cristian Vin Oct 28, 2011 12:42 am

Salut

Rodocrozitul asa rosu parca e destul de rar, se extrage din Colorado SUA .Piesa din imagini seamana bine cu un asemea exemplar.


cristian

Mesaje : 25
Data de inscriere : 31/10/2010
Localizare : deva

Sus In jos

Mineral neidentificat.Posibil toxic Empty Re: Mineral neidentificat.Posibil toxic

Mesaj  glissando1967 Mier Iul 25, 2012 12:28 am

Eu sunt mai nou pe acest site si navigand pe aici am dat de postarea dumneavoastra. Dar din pacate pozele nu mai sunt disponibile pe site-ul respectiv. Le mai puteti posta sau sa mi le trimiteti pe mail (glissando1967@yahoo.om)? Am si eu un mineral cu cristale mari si rosii si as vrea sa vad daca seamana.

glissando1967

Mesaje : 1
Data de inscriere : 11/03/2012

Sus In jos

Mineral neidentificat.Posibil toxic Empty Re: Mineral neidentificat.Posibil toxic

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum