Fosile Minerale Roci
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Locuri fosilifere din Dobrogea

3 participanți

In jos

Locuri fosilifere din Dobrogea Empty Locuri fosilifere din Dobrogea

Mesaj  sourgrapes Sam Aug 20, 2011 5:02 am

Buna ziua! Sunt din Constanta si recent au inceput sa ma intereseze fosilele. As dori sa stiu in ce zone le pot gasi, in judet ( eu sunt din Constanta) Am inteles ca puncte fosilifere mai sunt la Alimani, Seimenii Mari, Topalu, Masivul Cheia. Odata am trecut prin satul Sipote si am descoperit ca foarte multe pietre din sat aveau 'imprimate' urmele unor moluste; din cate stiu satul Sipote e delimitat la sud de Padurea Dumbraveni, care e o rezervatie de interes paleontologic, si totodata botanic, zoologic si geologic. A vizitat cineva locurile astea, se poate gasi ceva?
Pana acum am vizitat Rezervatia fosilifera de la Cernavoda, nu am reusit sa identific foarte bine speciile, probabil voi reveni cu fotografii peste cateva zile Very Happy. Printre moluste am gasit si corali( asa ni s-a parut noua) si o prietena a gasit si un arici de mare ( singurul)

sourgrapes

Mesaje : 2
Data de inscriere : 20/08/2011
Varsta : 31
Localizare : Constanta

Sus In jos

Locuri fosilifere din Dobrogea Empty Re: Locuri fosilifere din Dobrogea

Mesaj  victor Lun Aug 22, 2011 4:33 pm

sourgrapes a scris:Buna ziua! Sunt din Constanta si recent au inceput sa ma intereseze fosilele. As dori sa stiu in ce zone le pot gasi, in judet ( eu sunt din Constanta) Am inteles ca puncte fosilifere mai sunt la Alimani, Seimenii Mari, Topalu, Masivul Cheia. Odata am trecut prin satul Sipote si am descoperit ca foarte multe pietre din sat aveau 'imprimate' urmele unor moluste; din cate stiu satul Sipote e delimitat la sud de Padurea Dumbraveni, care e o rezervatie de interes paleontologic, si totodata botanic, zoologic si geologic. A vizitat cineva locurile astea, se poate gasi ceva?
Pana acum am vizitat Rezervatia fosilifera de la Cernavoda, nu am reusit sa identific foarte bine speciile, probabil voi reveni cu fotografii peste cateva zile Very Happy. Printre moluste am gasit si corali( asa ni s-a parut noua) si o prietena a gasit si un arici de mare ( singurul)

Eu am gasit ceva fosile , cand am fost la Limanu, prin 2008.

victor

Mesaje : 95
Data de inscriere : 31/10/2010
Varsta : 56
Localizare : Caransebes

http://quartz-vik.blogspot.com/

Sus In jos

Locuri fosilifere din Dobrogea Empty Locuri fosilifere din Dobrogea

Mesaj  Florin Sova Mier Aug 24, 2011 3:12 pm

DIn cate stiu judetul Constanta este foarte bogat in fosile,in special jurasice si cretacice.Localitatile enumerate de tine sunt rezervatii naturale protejate prin lege.Cred ca la Topalu este unul dintre cele mai bune locuri,un recif de corali juasic.La Seimenii Mari-amoniti,la Cernavoda-recif cretacic,Aliman.Acestea sunt rezervatii naturale,dar fosile se gasesc peste tot in Constanta...Incearca si in Tulcea la Agighiol-amoniti triasici.
Florin Sova
Florin Sova
Admin

Mesaje : 41
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 45
Localizare : Bacau

http://fosilemineraleroci.blogspot.com/

Sus In jos

Locuri fosilifere din Dobrogea Empty Re: Locuri fosilifere din Dobrogea

Mesaj  sourgrapes Sam Aug 27, 2011 5:58 am

Din pacate nu prea am inteles exact ce s-ar gasi la Aliman; in schimb m-am informat si din niste imagini fauna seamana cu ce am gasit la Cernavoda.

sourgrapes

Mesaje : 2
Data de inscriere : 20/08/2011
Varsta : 31
Localizare : Constanta

Sus In jos

Locuri fosilifere din Dobrogea Empty Re: Locuri fosilifere din Dobrogea

Mesaj  Florin Sova Lun Aug 29, 2011 4:57 pm

In malul,nordic al lacului Sarpul se gasesc calcare zoogene,urgoniene albe-galbui,peste care se dispun un pachet subtire de calcare badeniene ,urmate de calcare sarmatiene si de loess.In calcarele badeniene s-au identificat peste 100 specii de corali,bivalve (genul Panopaea) si de gasteropde de talie mare (Natica,Pterocera).
Badenianul este o subdiviziune a Miocenului (Tertiar) ,cam acum 15 mil.ani.Deci fosilele de la Aliman sunt destul de tinere din punct de vedere geologic si nu au nicio legatura cu fosilele de la Cernavoda care sunt de varsta Cretacic inf.peste 100 mil.ani.
Mult succes!

Revin cu cateva informatii privind punctul fosilifer Aliman...in cartea Rezervatii geologice din Romania scrie ca fosilele de aici apartin perioadei Badeniene (Miocen).La fel si in descrierea rezervatiei de pe net...sunt cateva confuzii...
Se pare ca fosilele de aici sunt intra-adevar de varsta Barremiana,Cretacic inferior.Imi cer scuze petreu eroarea de mai sus.
Florin Sova
Florin Sova
Admin

Mesaje : 41
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 45
Localizare : Bacau

http://fosilemineraleroci.blogspot.com/

Sus In jos

Locuri fosilifere din Dobrogea Empty Re: Locuri fosilifere din Dobrogea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum