Fosile Minerale Roci
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Agatele si howlitele vopsite de la colectia CP

3 participanți

In jos

Agatele si howlitele vopsite de la colectia CP Empty Agatele si howlitele vopsite de la colectia CP

Mesaj  catalin1200 Dum Apr 03, 2011 8:09 pm

Buna ziua dragi cititori ai revistei CP(Comorile Pamantului).Sunt aici,spre indignarea vostra pentru a va arata ca,agatele si howlitele de la CP sunt vopsite(sunt prelucrate artificial).
Totul a inceput cand,in data de 20 martie m-am dus la complexul Iulius Mall(in Cluj-Napoca) pentru a vedea un targ de Antichitati;spre surprinderea mea am vazut si 4-5 tarabe la care se vindeau minerale si pietre semipretioase.Acolo puteam gasi cristale de cuart de stanca,agate,citrine,ametiste,opaluri si multe altele printr-o multime de roci.In cea mai mare parte,acele pietre semipretioase erau slefuite.Ajung la o taraba si vad agate albastre.Costau 2/4 lei bucata,de aprox. 2 ori mai mari decat cele primite de la colectie si difereau la culoare.Erau mai palide si mai intunecate.Nici nu am stat pe ganduri,am scos banii si mi-am cumparat un agat maricel,in forma de coboson si frumos la culoare.De asemenea am achizitionat si un carneol urias ce costa numai 2 lei.Cand am ajuns acasa m-am gandit sa fac un test intre cele 2 agate.Punand cel ce l-am cumparat la expozitie sub lampa vad ca este translucid,culoarea fiind mai palida.Punand cel cumparat cu revista sub lampa constat ca nu este translucid si culoarea este mai puternica.Astfel,pe jumatate convins,pun cele doua pe birou si constat ca au nuante vizibil diferite.Pozele vor demonstra acest fapt:

1)Agatul cumparat la expozitie(sub lampa)
Agatele si howlitele vopsite de la colectia CP Wbvuow

2)Agatul de la revista(sub lampa)
Agatele si howlitele vopsite de la colectia CP 2e4yclf

3)Agatul de la expozitie(pe birou)
Agatele si howlitele vopsite de la colectia CP 9tmwxt

4)Agatul de la revista(pe birou)
Agatele si howlitele vopsite de la colectia CP Fcl2ja

De asemenea,howlitul este si el vopsit.Un esantion de howlit doar slefuit arata asa:
http://www.sakura-center.ro/files/image/howlit.jpg
,nu asa:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8f/Howlit_barwiny.jpg

Cu ocazia venirii Expozitiei de minerale/fosile/nestemate la Cluj intre 7-10 aprilie la Cluj EXPO,voi reveni cu un Howlit autentic,nevopsit.Va doresc o zi buna!
catalin1200
catalin1200

Mesaje : 8
Data de inscriere : 21/03/2011
Varsta : 32
Localizare : Cluj

Sus In jos

Agatele si howlitele vopsite de la colectia CP Empty Re: Agatele si howlitele vopsite de la colectia CP

Mesaj  Roarkes Lun Apr 04, 2011 12:42 am

Sper ca nu o vor mai tine asa, pe coperta in paranteza trebuia sa spuna numele a ceea ce devine cind este vopsit. Singura sansa este sa cumperi mineralul din revista cu cit mai putina vopsea posibil, in imagine este o portiune alba pe howlit vopsit. Pentru agat, in revista scrie :
Deoarece agatul absoarbe lichide (este poros), poate fi vopsit usor pentru a-i intari culoarea naturala.
Sublinierea este a mea binenteles. Deci totusi culoarea intareste pe cea naturala, iara daca exista portiune alba, poate ramine neafectata, daca nu ajunge culoare in zona respectiva sau alb-albastru foarte deschis. Oricum nu inteleg de ce nu le putea da natural. Grecii au "Stones and crystals", slefuite. Uk au turcuazul vopsit. Si doar cei cu abonament din Uk iau cadouri din revista.

Agatele si howlitele vopsite de la colectia CP 10pr69c
Roarkes
Roarkes

Mesaje : 29
Data de inscriere : 07/01/2011
Varsta : 43
Localizare : Iasi

http://plante-carnivore-de-vanzare.blogspot.com

Sus In jos

Agatele si howlitele vopsite de la colectia CP Empty Re: Agatele si howlitele vopsite de la colectia CP

Mesaj  Septarian Mier Apr 06, 2011 9:27 pm

Din cate am citit pe net pana acum, howlit-ul este alb. Tot ce este albastru deschis este vopsit.
Iar agatele se vopsesc in marea lor majoritate, fiindca in mod natural culoarea lor nu este foarte interesanta. Majoritatea oamenilor cumpara mai bine agatele colorate, decat pe cele naturale. Prin urmare, totul de reduce la comert.
Turcoazul se mai face si din epoxy.... Iata un site despre facaturi, pe care cred ca l-am mai prezentat odata tot aici pe forum: http://www.the-vug.com/vug/vugfakes.html
Si mama mea a cumparat odata o bratara din "coral", care pana la urma s-a dovedit a fi ceva alb (nu mi-am dat seama din ce este), vopsit in rosu. Dar pe atunci inca nu stiam ca pietrele/coralul etc etc, se pot falsifica in halul asta.

Septarian

Mesaje : 61
Data de inscriere : 04/01/2011
Localizare : Bv

Sus In jos

Agatele si howlitele vopsite de la colectia CP Empty Re: Agatele si howlitele vopsite de la colectia CP

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum