Fosile Minerale Roci
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Minerale radioactive?

2 participanți

In jos

Minerale radioactive? Empty Minerale radioactive?

Mesaj  anda Dum Mar 13, 2011 12:42 am

Bine v-am gasit. Am cumparat in vara un mineral, un sfert de geoda de ametist, provenind din mina de la Baita. Culoarea lui e fumurie. Din cite stiu eu, culoarea asta o au mineralele care se dezvolta in medii radioactive. Voi stiti ceva despre treaba asta? Nu am gasit unde sa-i fac o analiza.
anda
anda

Mesaje : 2
Data de inscriere : 13/03/2011
Localizare : BV

Sus In jos

Minerale radioactive? Empty Minerale redioactive

Mesaj  Florin Sova Dum Mar 13, 2011 12:54 am

Salut! Culoarea cuartului fumuriu se datoreaza radioactivitatii naturale a Pamantului.Iradierea este de obicei slaba si de lunga durata si nu are afect permanent ,asa ca un cuart fumuriu nu prezinta motive de ingrijorare.
Probleme este alta...din cate stiu eu la Baita s-a exploatat la inceput cupru,argint aur,bismut si molibden apoi...uraniu.In prezent este depozit de minerale radioactive...zona are probleme serioase de mediu,acesta fiind contaminat...
Din cate stiu eu minele de uraniu aveau regim special,militarizat si din acestea nu se scotea nicio pietricica...dar daca intr-adevar cuartul tau provine de la Baita este o problema.Iti recomand sa apelezi la o institutie care are contor Geiger sa ii faca o verificare.Cred ca cei de la ISU au asa ceva.
Florin Sova
Florin Sova
Admin

Mesaje : 41
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 45
Localizare : Bacau

http://fosilemineraleroci.blogspot.com/

Sus In jos

Minerale radioactive? Empty Minerale redioactive

Mesaj  Florin Sova Dum Mar 13, 2011 12:57 am

Sper ca am inteles bine: provine de la Baita,jud.Bihor...fosta mina de uraniu,acum depozit de materiale radioactive...
Florin Sova
Florin Sova
Admin

Mesaje : 41
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 45
Localizare : Bacau

http://fosilemineraleroci.blogspot.com/

Sus In jos

Minerale radioactive? Empty Re: Minerale radioactive?

Mesaj  anda Dum Mar 13, 2011 1:18 am

Da, aceea este mina, de-aia imi fac ceva griji. O sa vad cum gasesc pe cineva la ISU.
anda
anda

Mesaje : 2
Data de inscriere : 13/03/2011
Localizare : BV

Sus In jos

Minerale radioactive? Empty Re: Minerale radioactive?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum