Fosile Minerale Roci
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Minerale si roci periculoase...

5 participanți

In jos

Minerale si roci periculoase... Empty Minerale si roci periculoase...

Mesaj  Florin Sova Vin Noi 12, 2010 2:09 pm

Salutare! Tuturor celor de aici ne plac mineralele,dar cati dintre noi stim ca unele pot fi foarte periculoase? Eu am adunat o colectie destul de mare,fara piese de mare valoare,dar diversificata. Cand m-am apucat de colectionat nu m-am gandit nici o clipa ca unele minerale pot sa imi puna sanatatea si chiar viata in pericol...Dar din pacate asta este realitatea. Mineralele periculoase se impart in doua categorii: cele toxice si cele radioactive. De cele toxice este mai usor sa ne ferim,pur si simplu le ignoram,sau daca le punem in colectie le inchidem ermetic intr-o cutie de pastic sau sticla.Dar ce ne facem cu cele radioactive?Daca nu cunostem zona de origine si nu avem contor Geiger ce facem? Sincer mi-a cam teama... pale
Florin Sova
Florin Sova
Admin

Mesaje : 41
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 45
Localizare : Bacau

http://fosilemineraleroci.blogspot.com/

Sus In jos

Minerale si roci periculoase... Empty Re: Minerale si roci periculoase...

Mesaj  Septarian Mar Ian 04, 2011 11:50 pm

Exact asta ma framanta si pe mine de cand am inceput sa adun minerale de toate felurile. Am gasit ceva pe net, iata site-ul cu pricina: http://www.survivalunlimited.com/radioactivemin.htm
Este vorba despre mineralele radioactive. Macar daca le cunoastem denumirile, vom sti de ce sa ne ferim.
Cu pirita poate fi o problema din cauza sulfului pe care il contine, este mai bine sa fie tinuta intr-o cutie din plastic.
Apropo, voi de unde faceti rost de cutiutele acelea transparente? Ca am tot cautat pe net si nu am gasit doar la englezi Neutral
Alt mineral toxic este Cinabrul (Zinnober), care contine sulf si mercur Exclamation Cu toate ca arata minunat, nu prea e bine sa fie tinut in mana, neaparat intr-o cutie transparenta - sau deloc - in casa.

Septarian

Mesaje : 61
Data de inscriere : 04/01/2011
Localizare : Bv

Sus In jos

Minerale si roci periculoase... Empty Re:Minerale si roci periculoase

Mesaj  Florin Sova Mier Ian 05, 2011 3:35 pm

Multumesc mult pentru link.Eu am avut si realgar in colectie,dar a trebuit sa scap de el.Fara sa cunosc prea multe despre el l-am spalat (mai rau am facut) si apoi l-am mirosit.Mirosul acela de usturoi datorat arsenului mi-a afectat temporar caile respiratorii...ustura rau de tot.Cinabrul il am citiuta,dar am expuse sulfuri,dintre care cele mai problematice ar fi stibina si pirita...
Florin Sova
Florin Sova
Admin

Mesaje : 41
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 45
Localizare : Bacau

http://fosilemineraleroci.blogspot.com/

Sus In jos

Minerale si roci periculoase... Empty Re: Minerale si roci periculoase...

Mesaj  Andrei(minerals.ro) Mier Ian 05, 2011 4:34 pm

Eu sincer nu stiam despre pirita nimic , stiam de stibina ca trebuie sa fii atent dupa ce umblii cu ea dar despre pirita nu . Stiam in schimb de arsenopirita.
Andrei(minerals.ro)
Andrei(minerals.ro)

Mesaje : 65
Data de inscriere : 18/11/2010
Varsta : 35

http://www.minerals.ro

Sus In jos

Minerale si roci periculoase... Empty Re: Minerale si roci periculoase...

Mesaj  Septarian Mier Ian 05, 2011 6:31 pm

La pirita este mai rau daca sulful incepe sa se evapore - nu mai tin minte din ce motive, cred ca atunci cand pirita incepe sa oxideze. Am citit prea multe informatii deodata despre mai multe minerale, si nu le pot retine pe toate, dar o sa mai caut odata site-ul. In orice caz, stiu precis ca, pirita oxideaza daca este tinuta intr-o incapere unde umiditatea din aer este crescuta, si isi va pierde luciul auriu la un moment dat. Prin urmare, daca o tinem in cutie transparenta, totul va fi ok. De cutii nu imi puteti spune nimic? La noi in tara se gasesc pe undeva? Ca pe net nu am gasit nimic Neutral
Va multumesc ca ati scris si despre alte minerale toxice, o sa-mi fac un tabel pana la urma, ca sa nu am surprize neplacute in viitor din cauza lor.
Mai adaug si Marcasita, care contine si ea sulf.

Septarian

Mesaje : 61
Data de inscriere : 04/01/2011
Localizare : Bv

Sus In jos

Minerale si roci periculoase... Empty Re:Minerale si roci periculoase...

Mesaj  Florin Sova Mier Ian 05, 2011 11:03 pm

Din cate stiu eu toate sulfurile prezinta un anumit grad de pericol si trebuie avuta atentie cu ele...dar cele mai periculoase minerale sunt realgarul,auripigmentul,cinabrul,witeritul,aresenopirita,dar si mineralele care contin cupru: azuritul,malachitul (daca este inhalat praf),auricalcit,calcantit...
Florin Sova
Florin Sova
Admin

Mesaje : 41
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 45
Localizare : Bacau

http://fosilemineraleroci.blogspot.com/

Sus In jos

Minerale si roci periculoase... Empty Re: Minerale si roci periculoase...

Mesaj  Septarian Joi Ian 06, 2011 3:24 am

Nu stiam ca si cuprul face rau. Dar daca e vorba de praf, atunci nu-mi fac probleme, caci din toate astea nu o sa am vreodata, doar un malachit, fiindca mi-l doresc foarte mult. Apropo, daca as gasi cupru brut? Ma mir, caci despre cupru se spune ca face bine... la nu stiu ce. Exista si bratari din cupru.


Ultima editare efectuata de catre Septarian in Mier Oct 12, 2011 10:43 pm, editata de 1 ori

Septarian

Mesaje : 61
Data de inscriere : 04/01/2011
Localizare : Bv

Sus In jos

Minerale si roci periculoase... Empty Re: Minerale si roci periculoase...

Mesaj  Adela Joi Oct 06, 2011 3:10 am

Buna seara,

Desi am intrat de mai multe ori pe blogul lui Florin Sova, abia azi am remarcat linkul forumului si am citit topice interesante, pana cand am ajuns pe acesta si m-a pus pe ganduri. Pentru ca sunt prea putin informata in domeniu, va rog sa ma ajutati cu un sfat: ce pot sa fac cu esantioanele mai mari de stibina si pirita pe care le am in colectie si pentru care nu am cutii de plastic sa le depozitez? Ce restrictii trebuie sa impun copiilor in legatura cu aceste minerale?
Realgar am vazut si eu la un targ, dar cum era ambalat intr-o cutie f solida si lipita, am cerut informatii despre el si nu l-am cumparat de teama. Esantioanele de marcasita si sulf pe care le am sunt micute si le tin in cutiutele de la revista Comorile Pamantului.
Ma bucur ca am citit inainte de urmatorul targ pentru ca eram decisa sa cumpar si cupru brut.
Adela
Adela

Mesaje : 2
Data de inscriere : 06/10/2011

Sus In jos

Minerale si roci periculoase... Empty Re: Minerale si roci periculoase...

Mesaj  Florin Sova Sam Oct 15, 2011 12:51 am

Toate sulfurile prezinte un anumit grad de toxicitate,dar cu stibina,pirita,marcasita,calcopirita,sfalerit,sulf,galena,calcantit chiar nu ai de ce sa iti faci griji,atat timp cand nu sunt ingereate.Poti sa le tii intr-o vitrina,daca se poate inchisa si sa aerisesti din cand in cand.Intr-adevar este bine sa le feresti de copii.Daca le tii un timp in mana trebuie neaparat sa te speli bine dupa aceea.Cu realgarul,auripigmentul si arsenopirita este mai bine sa nu ai de a face.Nu merita sa tii in casa minerale deosebit de otravitoare,niciodata nu stii ce se poate intampla.Eu personal am renuntat la acestea pentru totdeauana.Am vazut ca mai sunt sunt oameni care vand realgar pe Okazii.ro si nu specifica ca este deosebit de otravitor,chiar in cantitati foarte mici,inclusiv prin inhalare.Eu am vrut odata sa dizolv un calcantit in apa...era crescut artificial pe o bucata de cuart si am vrut sa scot cuartul la vedere.M-am taiat in calcantit si nu mi s-a prins rana vreo luna,plus ca ustura rau de tot...Cat despre cuprul nativ poti sa il tii fara probleme,dar la fel,ferit de copii.
Florin Sova
Florin Sova
Admin

Mesaje : 41
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 45
Localizare : Bacau

http://fosilemineraleroci.blogspot.com/

Sus In jos

Minerale si roci periculoase... Empty Re: Minerale si roci periculoase...

Mesaj  Adela Dum Oct 16, 2011 5:31 pm

Multumesc mult pentru precizari! Am cumparat ieri cupru nativ de la targ, dupa ce am citit raspunsul tau si l-am pus direct intr-o cutiuta de la revista. Oricum cei care-l vindeau mi-au spus ca nu e mai toxic ca malachitul sau azuritul.
Realgar vinde d-nul Emil Spiac la targuri, dar mi-a explicat in vara cat de toxic este, atunci cand l-am intrebat si n-am luat.
Adela
Adela

Mesaje : 2
Data de inscriere : 06/10/2011

Sus In jos

Minerale si roci periculoase... Empty Re: Minerale si roci periculoase...

Mesaj  valentin Lun Oct 17, 2011 1:06 am

Buna seara,

Nu este dracul chiar asa de negru…

Realgarul (As4S4) este o sulfura se arsen. Aproape toti compusii arsenului sunt toxici. Interesant este ca auripigmentul, conform tratatelor de chimie, nu este toxic. De ce? Pur si simplu pentru ca nu este solubil. Nici macar in acid clorhidric concentrat nemaivorbind de sucul gastric care, desi acid clorhidric, are doar o concentratie de 0,1-0,5% HCl.

Atata timp insa cat rocile ce contin arsen nu sunt ingerate, mai mult, sunt tinute in cutiute speciale, nu avem a ne teme.

Istoria cunoaste chiar medicamente pe baza de compusi organici ai arsenului, foarte folosite si eficiente, la inceputul secolului trecut. Gasiti mai multe cautand informatii despre Paul Ehrlich sau despre salvarsan.

Principalele minerale cu arsen sunt: realgarul (As4S4), auripigmentul (As2S3).

Pe langa acestea se mai gasesc: lolingita (Fe As2), arsenopirita (FeAsS), smaltina (CoAs2), cobaltina (CoAsS), nichelina (Ni2As2), chloanita (NiAs2) si proustita sau pirargirita (Ag3AsS3). Daca inlocuiti a-ul final cu e s-ar putea sa gasiti informatii pe net.

SULFURILE sunt potential periculoase. Cat de periculoase?
In prezenta acizilor se poate degaja hidrogen sulfurat (H2S). Poate multi dintre voi ati simtit mirosul de oua stricate prin diverse statiuni balneo-climaterice sau, in anumite situatii (depresiune atmosferica brusca) prin ghioluri si mlastini. Acela este mirosul hidrogenului sulfurat. De vreme ce este acceptat in statiuni (poate sub supraveghere) puteti fi siguri ca atata timp nu veti trata pietrele, ce contin sulfuri, cu acizi si nu veti inhala gazele degajate timp indelungat, nu aveti de ce sa va temeti.

Nu am acum la dispozitie date privind dozele letale DL50 (doza minima la care 50% din animalele de experienta sucomba) dar le pot afla pentru cei ce chiar doresc acest lucru, cel putin pentru unele din substantele in discutie.

O mentiune: activitatea bactericida a cuprului este cu mult mai mica decat aceea a argintului.

In ce priveste radioactivitatea. Anul acesta am achizitionat un detector de radiatii. Gasiti pe net oferte, mai alest din spatiul ex-sovietic.
Nu l-am luat ca sa-mi verific rocile ci ca sa vad pe ce lume ma aflu.

Am verificat insa si rocile cumparate de ici de acolo, gasite pe ici pe acolo. N-am gasit nimic care sa determine o activitate marita fata de fondul natural. Sunt convins ca sunt locuri si roci , in Romania, care au o activitate marita dar n-am ajuns pe acolo (prin nord) si inca nu am astfel de roci.

valentin

Mesaje : 15
Data de inscriere : 14/10/2011

http://cactus.aicon.ro

Sus In jos

Minerale si roci periculoase... Empty Re: Minerale si roci periculoase...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum