Fosile Minerale Roci
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

lumea fossilelor

4 participanți

In jos

lumea fossilelor Empty lumea fossilelor

Mesaj  luckas Joi Noi 11, 2010 10:43 pm

Buna ziua la toti colectionarii.
Ma gandeam sa incep un nou Post prin a pune cateva din frumoasele si delicatele mele fossile.
Majoritatea sunt din Marroc, Franta, Spania,....
Va astept si pe voi ceilalti colectionari de fossil, cu fotografii si detalii despre frumoasa voastra colectie.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Fosila (din latină: fossilis, „dezgropat“; numit în germană și Petrefakt) este un termen utilizat pentru resturile sau urmele biologice ce au vârsta de peste 10.000 de ani în istoria Pământului.
Această perioadă de timp corespunde perioadelor geologice de la începutul holocenului, iar în paleontologie pleistocen / holocen, urmele, sau resturile biologice ce provin după această perioadă sunt numite urme recente sau actuale.
Unele fosile constituie resurse energetice deosebit de importante în formă de petrol, gaze naturale, sau din plante carbonizate în condiții speciale s-au format cărbunii.
Prin anumite condiții de mediu se pot conserva parțial sau total corpurile animalelor sau plantelor preistorice, în unele cazuri se pot găsi excremente pietrificate, acestea fiind numite coprolite.

Fosila se mai poate defini și ca un organism sau rest dintr-un organism vegetal sau animal conservat in depozitele sedimentare din trecutul geologic al Pământului.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Amonitele (subclasa Ammonoidea)
Amonitele sunt un grup dispărut de nevertebrate.
Au trăit pe Pământ pentru aproximativ 330 milioane de ani.
Au dispărut împreună cu dinozauri aproximativ 65 de milioane de ani.
Au fost Cefalopode, moluşte marine carnivore (pradatoare agresive).
Cochilia se forma din secretia animalului in timp ce crestea.
A servit ca o protecţie a partilor moi şi a permis Amonitei sa pluteasca cu ajutorul unui tub numit sifon, care era dea lungul cochiliei şi era umplut cu gaz pentru a uşura greutatea.
Interiorul carcasei a fost împărţită în mai multe camere ,separate de pereti şi numai în ultima cameră era animalul.
Contactul acestor camere cu invelisul exterior se numeşte sutura.
Suturile sunt foarte caracteristice si sunt un instrument important în clasificarea de amoniţilor.
Forma era foarte diferita, variata:
• spirală plata, mai mult sau mai puţin apropiate,
• spirala elicoidala,
• uşor curbate
• drept.
Pot prezenta noduri, spini, tuberculi, creste, coaste.
Amonitele sunt cunoscute de om inca din antichitate.
Erau numite " Pietre de Ammone " pentru asemănarea de coarne lui Amon Amon, zeul egiptean al vieţii şi fertilităţii şi au fost apreciate pentru geometria frumusetea lor.
Numai în 1700 au fost recunoscute ca rămăsite organismelor antice (fossile).

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
luckas
luckas

Mesaje : 25
Data de inscriere : 10/11/2010

http://profile.imageshack.us/user/luckas_dj/

Sus In jos

lumea fossilelor Empty Pentru Luckas

Mesaj  Florin Sova Vin Noi 12, 2010 2:15 pm

Salut! superba colectia ta de fosile...nu stiu daca ai vazut ,le-am pus si pe ale mele la colectia mea.o sal e mut de acolo aici.Pe mine ma pasioneaza toate fosilele,dar am o fascinatie deosebita pentru lemnul fosil si pentru amoniti...
Florin Sova
Florin Sova
Admin

Mesaje : 41
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 45
Localizare : Bacau

http://fosilemineraleroci.blogspot.com/

Sus In jos

lumea fossilelor Empty Re: lumea fossilelor

Mesaj  CarmenMosor Vin Noi 12, 2010 3:24 pm

E superba colectia ta Luckas! Iti doresc sa o maresti cu fosile la fel de frumoase ca acestea
CarmenMosor
CarmenMosor
Admin

Mesaje : 59
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

lumea fossilelor Empty Re: lumea fossilelor

Mesaj  fosila Lun Noi 21, 2011 12:54 am

Sunt interesat de fosile , respectiv lemn silicifiat . Daca aveti materiale , adrese pe site , as fi recunoscator . Fiind la inceput , vreau sa am cat mai multe informatii . Felicitari celor care au organizat expo. Mineralia de la Piatra Neamt . A fost o incantare .
O seara linistita .
fosila
fosila

Mesaje : 4
Data de inscriere : 20/11/2011
Varsta : 64
Localizare : Piatra Neamt

Sus In jos

lumea fossilelor Empty Re: lumea fossilelor

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum