Fosile Minerale Roci
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Identificare lemn fosil

2 participanți

In jos

Identificare lemn fosil Empty Identificare lemn fosil

Mesaj  sameflo Mier Noi 06, 2013 3:11 am

De curand am gasit cea ce cred eu ca ar fi niste bucati de lemn fosil pe Valea Buzaului si as dori confirmare, daca le ud se vad fibrele si mai evident decat daca sunt uscate asa cum le-am fotografiat:
Primele doua esantioane se pare ca totusi nu sunt lemne, mai raman urmatorele poze

1
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

2
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Adica acestea:
Urmatoarele sunt fotografiate o singura data, cele taiate deja s-au dat iar celelalte piese din acele 2 poze sunt pentru schimb:

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Aceasta piesa este gasita in cariera Sitorman din Constanta. Roca din care am scos-o mai continea melci si numuliti (sau echinoide, inca nu mi-am dat seama)

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Urmatoarele sunt roci:

Bazalt

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Insertii  de agat sau calcedonia?

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Silex

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]


Ultima editare efectuata de catre sameflo in Joi Noi 07, 2013 10:18 pm, editata de 1 ori

sameflo

Mesaje : 25
Data de inscriere : 01/01/2012

http://fosilesiroci.blogspot.ro/

Sus In jos

Identificare lemn fosil Empty Re: Identificare lemn fosil

Mesaj  victor Mier Noi 06, 2013 11:49 pm

Salut Sameflo,
parerrea mea este urmatoarea:
Piesa despre care crezi ca este lemn silicifiat, nu pare a fi ceea ce zici tu .Esantioanele negre cu puncte albe sunt bazalt amigdoidal.
Bucatica mica alba ce o ti in palma , pare a fi o creta.Iar ultimul pare a fi un silex sau cremene(Silexul se formeaza prin solidificarea namolului de pe fundul marii).

victor

Mesaje : 95
Data de inscriere : 31/10/2010
Varsta : 56
Localizare : Caransebes

http://quartz-vik.blogspot.com/

Sus In jos

Identificare lemn fosil Empty Re: Identificare lemn fosil

Mesaj  sameflo Joi Noi 07, 2013 1:36 am

victor a scris:Salut Sameflo,
parerrea mea este urmatoarea:
Piesa despre care crezi ca este lemn silicifiat, nu pare a fi ceea ce zici tu .Esantioanele negre cu puncte albe  sunt bazalt amigdoidal.
Bucatica mica alba ce o ti in palma , pare a fi o creta.Iar ultimul pare a fi un silex sau cremene(Silexul se formeaza prin solidificarea  namolului  de pe fundul marii).
Va referiti doar la piesa cu puncte cand spuneti ca nu e lemn fosil sau la toate. Bucatica de care spuneti ca e creta am banuit ca nu e o fosila, iar ceea ce ziceam granit e defapt bazalt. Cea cu punctulete care am zis ca e lemn fosil e chiar maro in realitate si nu seamana deloc cu acel bazalt.

sameflo

Mesaje : 25
Data de inscriere : 01/01/2012

http://fosilesiroci.blogspot.ro/

Sus In jos

Identificare lemn fosil Empty Re: Identificare lemn fosil

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum