Fosile Minerale Roci
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

cine ma poate ajuta cu o parere/identificare?

2 participanți

In jos

cine ma poate ajuta cu o parere/identificare? Empty Re: cine ma poate ajuta cu o parere/identificare?

Mesaj  victor Joi Iul 18, 2013 8:34 pm

Oliana, bun venit pe forum! Este greu sa identifici niste roci doar dupa poze, fara alte informatii suplimentare!Nu vreau sa par rau, cred ca sunt niste pietre comune de râu.Dar apropos , de ce este asa importanta denumirea lor?

victor

Mesaje : 95
Data de inscriere : 31/10/2010
Varsta : 56
Localizare : Caransebes

http://quartz-vik.blogspot.com/

Sus In jos

cine ma poate ajuta cu o parere/identificare? Empty Re: cine ma poate ajuta cu o parere/identificare?

Mesaj  oliana Vin Iul 19, 2013 12:10 am

Ultimele doua sunt gasite in pamant, la mine in gradina.. M-a intrigat aspectul lor si am vrut sa vad daca e sesizat si de alte persoane.. Cu prima piatra e insa o alta poveste.. Cred ca se poate spune foarte multe despre ea dar numai ca e comuna, nu.. E foate dura, nu poate fi zgariata cu un colt de sticla, doar pe cristalele pe care le contine, raman urme.. E neaga, opaca, dar in cele mai multe poze pare transparenta.. https://2img.net/h/oi42.tinypic.com/elcyvs.jpg Cristalele care se observa, par, infunctie de unghiul din care sunt privite, ba alb transparent, ba oliv pal opac, ba metalic puternic stralucitor.. Piatra atrage usor un magnet comun dar nu atrage metale.. Am mai constatat si alte proprietati despre care insa nu am sa vorbesc acum.. Stie totusi cineva ce e?!!

oliana

Mesaje : 10
Data de inscriere : 16/07/2013

Sus In jos

cine ma poate ajuta cu o parere/identificare? Empty Re: cine ma poate ajuta cu o parere/identificare?

Mesaj  oliana Vin Iul 19, 2013 12:26 am

Pozele, intradevar, nu sunt prea edificatoare deorece sufera la capitolul calitate, fiind facute cu mobilul.. scuze.. totusi o persoana avizata m-ar putea ajuta macar cu o parere..

oliana

Mesaje : 10
Data de inscriere : 16/07/2013

Sus In jos

cine ma poate ajuta cu o parere/identificare? Empty Re: cine ma poate ajuta cu o parere/identificare?

Mesaj  victor Vin Iul 19, 2013 2:12 am

oliana a scris:Ultimele doua sunt gasite in pamant, la mine in gradina.. M-a intrigat aspectul lor si am vrut sa vad daca e sesizat si de alte persoane.. Cu prima piatra e insa o alta poveste.. Cred ca se poate spune foarte multe despre ea dar numai ca e comuna, nu.. E foate dura, nu poate fi zgariata cu un colt de sticla, doar pe cristalele pe care le contine, raman urme.. E neaga, opaca, dar in cele mai multe poze pare transparenta..  https://2img.net/h/oi42.tinypic.com/elcyvs.jpg  Cristalele care se observa, par, infunctie de unghiul din care sunt privite, ba alb transparent, ba oliv pal opac, ba metalic puternic stralucitor.. Piatra atrage usor un magnet comun dar nu atrage metale.. Am mai constatat si alte proprietati despre care insa nu am sa vorbesc acum.. Stie totusi cineva ce e?!!

Oliana, piatra neagra m-a dus prima data cu gandul la un obsidian fulg de nea( o sticla vulcanica ce are inclusa urme de cenusa).Dar apoi spui ca este atrasa de magnet, deci contine fier.Coroborand aceste doua aspecte ma gandesc ca este o topitura rezultata in urma unui proces metalurgic.Bucatele ce le numesti tu cristale pot fi zgura.Forma rotunjita a pietrei ma face sa ma gandesc ca a stat mult timp in albia unei ape.
Aceasta este parerea mea si poate fi gresita!study 
Succes la colectionat pietre!

victor

Mesaje : 95
Data de inscriere : 31/10/2010
Varsta : 56
Localizare : Caransebes

http://quartz-vik.blogspot.com/

Sus In jos

cine ma poate ajuta cu o parere/identificare? Empty Re: cine ma poate ajuta cu o parere/identificare?

Mesaj  oliana Vin Iul 19, 2013 3:16 am

Masa pietrei e complet neagra, nu e fier, se pileste foarte greu si praful rezultat e alb, cristalin, locul ramanand totusi tot negru.. si nu lasa nici un fel de urma pe faianta nesmaltuita.. Cristalele nu pot fi zgura.. De aceea le si spun cristale pentru ca arata ca sticla sparta, din anumite unghiuri, dar cred ca nu sunt crapaturi ci intrasii ale masei negre.. Ce e ciudat, e faptul ca daca privesti cumva dintr-o parte, poti fi sigur ca sunt din metal argintiu foarte stralucitor acele "cristale".. iar daca privesti piatra cu o lupa, la lumina zilei, in jurul lor e un halou albastru intens, ca o lumina.. Mai trebuie sa spun ca piatra e foarte calda, mai calda decat cele obisnuite, sau poate doar asa am eu senzatia.. O am de doi ani si zilnic o privesc si ating, si inca descopar la ea lucruri noi, si inca imi ofera surprize..

oliana

Mesaje : 10
Data de inscriere : 16/07/2013

Sus In jos

cine ma poate ajuta cu o parere/identificare? Empty Re: cine ma poate ajuta cu o parere/identificare?

Mesaj  oliana Vin Iul 19, 2013 3:33 am

Mentionez ca le spun "cristale" acelor pete care se vad pe piatra mea si care nu se observa prea clar .. in poza urmatoare se vede particica pe care am incercat sa o lustruiesc si unde se vede mai bine unul dintre "cristale" caruia i-am si surprins aceal aspect argintiu despre care vorbeam..
https://2img.net/h/oi42.tinypic.com/elcyvs.jpg

oliana

Mesaje : 10
Data de inscriere : 16/07/2013

Sus In jos

cine ma poate ajuta cu o parere/identificare? Empty Re: cine ma poate ajuta cu o parere/identificare?

Mesaj  victor Vin Iul 19, 2013 4:13 am

oliana a scris:Masa pietrei e complet neagra, nu e fier, se pileste foarte greu si praful rezultat e alb, cristalin, locul ramanand totusi tot negru.. si nu lasa nici un fel de urma pe faianta nesmaltuita.. Cristalele nu pot fi zgura.. De aceea le si spun cristale pentru ca arata ca sticla sparta, din anumite unghiuri, dar cred ca nu sunt crapaturi ci intrasii ale masei negre.. Ce e ciudat, e faptul ca daca privesti cumva dintr-o parte, poti fi sigur ca sunt din metal argintiu foarte stralucitor acele "cristale".. iar daca privesti piatra cu o lupa, la lumina zilei, in jurul lor e un halou albastru intens, ca o lumina.. Mai trebuie sa spun ca piatra e foarte calda, mai calda decat cele obisnuite, sau poate doar asa am eu senzatia.. O am de doi ani si zilnic o privesc si ating, si inca descopar la ea lucruri noi, si inca imi ofera surprize..
Nu am afirmat ca este fier, ci ca ar contine fier(deoarece este atrasa de magnet).Spui ca acele incluziuni ar fi cristale deoarece arata ca sticla.Sticla este amorfa , nu are retea cristalina! Sustin inca prima mea varianta , cea cu rezidul de topitorie.Deobicei locurile in care se extragea fierul din minereu, erau amplasate in preajma unui curs de rau.Dupa topire si extragerea fierului dorit, in cuptor sau furnal mai ramanea material topit ce era evacuat, uneori ajungand in apa.De aceea racindu-se mai repede la exterior el pare amorf, dar cu toate aceea poate sa cuprinda in masa sa alte minerale(sau zgura).In interior racindu-se mai lent el are timp sa cristalizeze.
Si eu am gasit intr-o apa, frumoase esantioane verde -albastrui ce erau sticloase la exterior.Spargand una am vazut ca spre interior incepusera sa se dezvolte mici cristale de culoare verde mai inchis.La inceput nu am stiut ce este si am zis ca am facut mare descoperire:lol:  Dupa ceva timp am aflat ca in locul respectiv,cu mult in amonte de locul unde am gasit eu esantioanele cu aproape 80 de ani erau cuptoare in care se topea minereu pentru extragerea cuprului( de acolo si culoarea verde albastrui).De aceea este important sa specifici si locul unde ai gasit esantionul!
Dar hai ca am vorbit prea mult! Succes in continuare!study 

victor

Mesaje : 95
Data de inscriere : 31/10/2010
Varsta : 56
Localizare : Caransebes

http://quartz-vik.blogspot.com/

Sus In jos

cine ma poate ajuta cu o parere/identificare? Empty Re: cine ma poate ajuta cu o parere/identificare?

Mesaj  oliana Vin Iul 19, 2013 4:27 am

Cu riscul de a plictisi, revin cu doua poze facute acum:
https://2img.net/h/oi43.tinypic.com/rkspx5.jpg
https://2img.net/h/oi42.tinypic.com/w7dets.jpg
Cum spuneam, in privinta culorii pietrei, nu va luati dupa fotografii.. piatra e neagra, ba chiar negru inchis, si e opaca.. are insa o proprietate ciudata de a parea transparent fumurie in poze.. petele ce se vad, in realitate se observa mult mai putine si sunt, mai ales privite cu lupa, stravezii, asemanatoare sticlei casante, iar crapaturile ca niste vinisoare negre, din aceiasi materie cu piatra, vag oliv, uneori cu irizatii metalic argintii..

oliana

Mesaje : 10
Data de inscriere : 16/07/2013

Sus In jos

cine ma poate ajuta cu o parere/identificare? Empty Re: cine ma poate ajuta cu o parere/identificare?

Mesaj  oliana Vin Iul 19, 2013 4:44 am

Atasa de magnet am spus ca e foarte slab si asta fata de un magnet obisnuit, nu unul de pamanturi rare.. deci contine cu siguranta fier dar intr-un procent foarte mic. De gasit nu l-am gasit int-o apa si nici macar aproape de cursul uneia dar asta nu poate insemna ca nu e posibil sa fi fost adus ( sau cazut) acolo unde l-am gasit.. :-)

oliana

Mesaje : 10
Data de inscriere : 16/07/2013

Sus In jos

cine ma poate ajuta cu o parere/identificare? Empty Re: cine ma poate ajuta cu o parere/identificare?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum