Fosile Minerale Roci
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce colectionar?

+8
victor
Adrian
cristian
cici
luckas
Florin Sova
CarmenMosor
Gabriel VASILE
12 participanți

In jos

De ce colectionar? Empty De ce colectionar?

Mesaj  Gabriel VASILE Lun Noi 01, 2010 5:41 pm

Bravo! Bravo! Bravo!... pt blog, forum, idee. Un lucru facut frumos si de calitate. Sper sa fie de succes.

Eu am preluat de la bunicul meu (Baia Mare) atat colectia de pietre cat si pasiunea pentru ele. La inceput "coloratele" erau mai putin colorate (cuart, baritina, pirita etc), apoi s-au inmultit prin specimene de smarald, rodocrozit, calcedonie, sodalit, siderit etc. In curand poze...
De ce colectionar? In primul rand, coloratele reprezinta o parte din existenta pamantului, a noastra, apoi, a fi colectionar inseamna a-ti lua gandul, chiar si pentru cateva momente, de la activitatile zilnice si sa te ocupi de colectia ta si in al treilea rand, un display adecvat pentru colectia de colorate atrage toate privirile, mirare, curiozitate din partea musafirilor.

Gabi VASILE, Timisoara
Gabriel VASILE
Gabriel VASILE

Mesaje : 9
Data de inscriere : 01/11/2010
Varsta : 37
Localizare : Timisoara

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  CarmenMosor Mar Noi 02, 2010 3:41 pm

Gabriel VASILE a scris:Bravo! Bravo! Bravo!... pt blog, forum, idee. Un lucru facut frumos si de calitate. Sper sa fie de succes.

Eu am preluat de la bunicul meu (Baia Mare) atat colectia de pietre cat si pasiunea pentru ele. La inceput "coloratele" erau mai putin colorate (cuart, baritina, pirita etc), apoi s-au inmultit prin specimene de smarald, rodocrozit, calcedonie, sodalit, siderit etc. In curand poze...
De ce colectionar? In primul rand, coloratele reprezinta o parte din existenta pamantului, a noastra, apoi, a fi colectionar inseamna a-ti lua gandul, chiar si pentru cateva momente, de la activitatile zilnice si sa te ocupi de colectia ta si in al treilea rand, un display adecvat pentru colectia de colorate atrage toate privirile, mirare, curiozitate din partea musafirilor.

Gabi VASILE, Timisoara
Bine ai venit Gabriel VASILE! Foarte frumos spus de ce colectionar. Asteptam sa "vizitam" vizual colectia ta!
CarmenMosor
CarmenMosor
Admin

Mesaje : 59
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  Florin Sova Mar Noi 02, 2010 4:25 pm

Bine ai venit printre noi Gabi! Abia astept sa vad colectia ta.Nu stiu daca bunicul tau a fost miner,dar poate ne povestesti mai multe depre oamenii din Baia Mare,care scot aceste minunatii din adancul Pamantului.
Florin Sova
Florin Sova
Admin

Mesaje : 41
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 45
Localizare : Bacau

http://fosilemineraleroci.blogspot.com/

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  Gabriel VASILE Mier Noi 03, 2010 9:46 pm

Bunicu nu a fost miner, pot sa zic ca a fost fitoterapeut (sau termeni asemanatori). Plimbarile lui, cu zilele, pe munte erau in mare parte gasirii plantelor necesare unor ceaiuri, tincturi etc. Dar cand iti ies in cale flori mai speciale (minerale , p. semipretioase) nu ai cum sa nu te alegi cu o colectie frumusica. Mie imi pare rau ca cele mari au ramas la Baia Mare, dupa ce s-au mutat bunicii.
O sa pun poze cu colectia mea la subiectul corespunzator colectiilor.
Gabriel VASILE
Gabriel VASILE

Mesaje : 9
Data de inscriere : 01/11/2010
Varsta : 37
Localizare : Timisoara

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  luckas Mier Noi 10, 2010 2:24 pm

Salutare tuturor, am fost colectionar de mic copil, dar fascinat de monede si bancnote (numismatica), iar de vreo 2 ani m-am reprofilat , colectionez roci, minerale, fossile, meteoriti,scoici, ....
Eu zic ca e mult mai frumos acest domeniu al pietrelor si nu numai....

Sa aveti o zi frumoasa si sa va imbogatiti colectiile asa cum o fac eu zi de zi...

Cu respect Luckas
luckas
luckas

Mesaje : 25
Data de inscriere : 10/11/2010

http://profile.imageshack.us/user/luckas_dj/

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  Gabriel VASILE Mier Noi 10, 2010 4:19 pm

Salutare.
Very Happy Eu zic ca bancnotele cu pietrele se "pupa" perfect. In functie de chef si de situatie, te ocupi cand de un domeniu, cand de altul. Atat bancnotele cat si pietrele inseamna istorie. Eu n-as putea renunta la nici o colectie Very Happy

O zi faina.
Gabriel VASILE
Gabriel VASILE

Mesaje : 9
Data de inscriere : 01/11/2010
Varsta : 37
Localizare : Timisoara

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  luckas Mier Noi 10, 2010 5:27 pm

No eu din pacate am renuntat la colectia mea de banknote, domeniul mineralelor, fossile m-a fascinat mai mult si sunt mult mai scumpe decat cel al banknotelor, iar banknote gasesti in orice moment in orice loc din lume( chiar in acest moment daca deschizi portofelul gasesti macar o banknota sau o moneda Laughing ) ,dar mineralele fossile mai greu....
luckas
luckas

Mesaje : 25
Data de inscriere : 10/11/2010

http://profile.imageshack.us/user/luckas_dj/

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  cici Joi Noi 11, 2010 8:32 pm

O zi buna la toti
Sunt un colectionar de cand ma stiu.Am inceput cu filatelia acum 40 de ani si continui si azi,cu cresterea cactusilor si plantelor suculente de peste 25 de ani,de numismatica de cand eram copil,iar de minerale si flori de mina doar de 23 de ani la inceput mai intens apoi am avut o perioada de stagnare.De cand apare revista Comorile pamantului microbul a pus iar stapanire pe mine.
Sa auzim numai de bine.
Cici

cici

Mesaje : 4
Data de inscriere : 11/11/2010
Varsta : 62
Localizare : Lupeni

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  luckas Joi Noi 11, 2010 9:28 pm

Bun venit stimate domn V.Gheorghe, cred ca in cei 23 de ani ati adunat o colectie superba de minerale si flori de mina. Asteptam fotografii cu aceste superbe minerale si va dosrest in continuare sa va imbogatiti colectia asa cum o fac eu zi de zi , chiar daca suntem in momente de criza...
Cu respect Lucian
luckas
luckas

Mesaje : 25
Data de inscriere : 10/11/2010

http://profile.imageshack.us/user/luckas_dj/

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  cristian Vin Noi 12, 2010 4:39 am

Bun venit Cici
Ce surpriza, ne stim de pe cactusi.
Cactusii si rocile par a fi pasiuni ingemanate!
Cristian kitz

cristian

Mesaje : 25
Data de inscriere : 31/10/2010
Localizare : deva

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Bine ai venit Cici!

Mesaj  CarmenMosor Vin Noi 12, 2010 3:29 pm

Asteptam poze ale colectiilor tale Smile. Poti posta si celalate colectii ce nu tin de geologie la subiectul Discutii diverse.
CarmenMosor
CarmenMosor
Admin

Mesaje : 59
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  Adrian Sam Dec 25, 2010 4:36 pm

Salutare.Eu nu stiu daca am ce cauta pe aici fiindca am 11 ani.La mine in familie nimeni nu a fost miner,fitoterapeut(parca asa a zis cineva mai sus) sau mau stiu eu ce.Pasiunea mea incepe la o varsta frageda adica anul trecut.Eu incerc sa-mi maresc colectia dar am o problema.Nu am avut posibilitatea de a aduna minerale sau a le primi de la nimeni asa ca prin urmare am destule minerale doar ca sunt slefuite sub forma de bratari,meladioane etc. asa ca sper sa ma ajutati sa-mi maresc colectia.
Adrian
Adrian

Mesaje : 3
Data de inscriere : 25/12/2010

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Pentru Adrian

Mesaj  victor Dum Dec 26, 2010 5:02 pm

Bravo Adrian pentru pasiunea ta! Din pacate fitoterapeutul nu are nicio legatura cu colectionarul de minerale! Fitoterapeutul este practicantul fitoterapiei , care studiază mijloacele de prevenire şi combatere a bolilor, a paraziţilor şi a dăunătorilor plantelor cultivate.Nu trebuie ca cineva din familie sa fie miner, pentru a imbratisa aceasta pasiune, iar pentru a completa colectia ta, poti sa incepi prin a cauta roci prin paraurile din zonele muntoase , unde cu siguranta vei gasi bucati interesante.Succes in continuare!

victor

Mesaje : 95
Data de inscriere : 31/10/2010
Varsta : 56
Localizare : Caransebes

http://quartz-vik.blogspot.com/

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  Andrei(minerals.ro) Dum Dec 26, 2010 7:42 pm

Foarte bine Adrian! Daca te intereseaza, pentru inceput, ma poti contacta si pot sa iti dau eu cateva miniaturi ! Ai tot viitoru inainte si daca o sa te tina aceasta pasiune poti aduna multe lucruri frumoase !
Andrei(minerals.ro)
Andrei(minerals.ro)

Mesaje : 65
Data de inscriere : 18/11/2010
Varsta : 35

http://www.minerals.ro

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  Septarian Mar Ian 04, 2011 3:38 am

Buna ziua tuturor! Am inceput sa colectionez "pietre" acum multi ani de zile, apoi am lasat balta totul, fiindca nu prea se gaseau lucruri interesante prin anii '90. De cand a aparut revista Comorile Pamantului, iar m-a apucat "nebunia", insa nu o cumpar, ci aleg exemplare mult mai mari si mai frumoase din diferite locatii. Din pacate cu revista se gasesc doar exemplare mici si nu prea aspectuoase.
In cele ce urmeaza, va voi arata cateva minerale si pietre din colectia mea, cele despre care am deja fotografii.

Septarian

Mesaje : 61
Data de inscriere : 04/01/2011
Localizare : Bv

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Bine ai venit!

Mesaj  CarmenMosor Mar Ian 04, 2011 4:56 pm

Septarian a scris:Buna ziua tuturor! Am inceput sa colectionez "pietre" acum multi ani de zile, apoi am lasat balta totul, fiindca nu prea se gaseau lucruri interesante prin anii '90. De cand a aparut revista Comorile Pamantului, iar m-a apucat "nebunia", insa nu o cumpar, ci aleg exemplare mult mai mari si mai frumoase din diferite locatii. Din pacate cu revista se gasesc doar exemplare mici si nu prea aspectuoase.
In cele ce urmeaza, va voi arata cateva minerale si pietre din colectia mea, cele despre care am deja fotografii.

Bine ai venit! Asteptam cu nerabdare poze si informatii noi Smile
CarmenMosor
CarmenMosor
Admin

Mesaje : 59
Data de inscriere : 22/10/2010
Varsta : 37
Localizare : Ploiesti

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  Septarian Mar Ian 04, 2011 11:35 pm

Bine te-am gasit, Carmen! Smile

Septarian

Mesaje : 61
Data de inscriere : 04/01/2011
Localizare : Bv

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  Andrei(minerals.ro) Mier Ian 05, 2011 4:37 pm

Domnule Gabriel Vasile as vrea sa iau legatura cu dvs. pentru ca am vazut ca stati destul de aproape de mine. Daca aveti dubluri prin colectie putem realiza cateva schimburi. Lasa`ti`mi pe privat un id de messenger sau o adresa de contact , sau chiar aici , pentru ca v-am scris un mesaj si n`am primit raspuns !
Multumesc
Andrei(minerals.ro)
Andrei(minerals.ro)

Mesaje : 65
Data de inscriere : 18/11/2010
Varsta : 35

http://www.minerals.ro

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  catalin1200 Lun Mar 21, 2011 5:02 am

salutari si bine v-am gasit!Nu sunt din intamplare pe aici sunt foarte "pe felie" cu aceste subiecte din lumea mineralelor/rocilor. De ce sa fiu colectionar?
Deoarece la fel ca alte stiinte exacte/neexacte,geologia este cea mai complexa,dupa parerea mea.nu toti stiu ce piatra o poarta pe mana sau ca cercel sau ca bratara/colier.Dar asta e o mica parte.Daca vrem sa stim ce proprietati are un mineral trebuie sa-l avem in colectie pt. a le descoperi.Astfel ne vom imbogati sacul cu informatii.O seara placuta va doresc!
catalin1200
catalin1200

Mesaje : 8
Data de inscriere : 21/03/2011
Varsta : 32
Localizare : Cluj

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  Andrei(minerals.ro) Lun Mar 21, 2011 2:57 pm

Bine te`am gasit si noi Catalin si ne bucuram ca esti aici . Fiecare informatie este pretioasa, atat pentru un colectionar cat si pentru cei care acum au inceput sa descopere aceasta minunata lume a mineralelor !
Andrei(minerals.ro)
Andrei(minerals.ro)

Mesaje : 65
Data de inscriere : 18/11/2010
Varsta : 35

http://www.minerals.ro

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  Popan Vasile Lun Iun 25, 2012 4:35 pm

Un salut calduros tuturor
Sunt nou pe acest forum dar foarte incantat ca l-am gasit, multumesc pentru el.
Ca or-ce om care e psionat de frumos si incearca sa sa stranga cat mai multe lucruri frumoase in jurul lui si eu procedez la fel. Nu stiu de cand am pasiunea pentru pietre, probabil e un lucru ancestral, piatra a avut un rol vital in istoria omeniri, si cand e vorba sa fie si un exemplar frumos ...deja se cheama ca incepem sa le adunam, devenim colectionari.
Eu personal, cu colectia de pietre, am intrat pe un teritoriu mai putin abordat in Romania, e vorba de suiseki, o veche arta asiatica de a prezenta pietrele. Probabil sunt uniicare cunosc aceasta arta. Dar nu despre acest lucru vreau sa povestesc.
De catva timp, datorita ficei mele care este studenta la BB Cluj sectia Geologie-Paleontologie, ma afectat si pe mine acest virus al fosilelor. Primul meu contact cu fosilele a fost o pura intamplare . Eram in Ungaria cand intr-un morman de pietris am descoperit cateva cochilii de scoici si melci si ceva foarte asemanator cu o bucata de coral. Au fost adunate si aduse acasa, cercetand putin, spre surprinderea mea, am realizat ca acele cochilii erau urmele unor vietati dintro lume demult apusa. Acea prima colectie , ad-hoc, a fost prima caramida de baza. Odata virusul primit sunt nevoit , simt acest lucru, s-o duc pana la capat. Eu probabil ca am putin noroc fiind situatia sa primesc ajutor si sfaturi care studiaza si se ocupa de fosile, ficamea. In unele cazuri e un ajutor foarte mare, si presupun ca pot s-o conving sa acorde un ajutor, daca e cazul, la identificarea unor fosile al membrilor acestui forum.
Cand voi avea timp voi face cateva imagini cu ica mea colectie si o voi prezenta, dar si pana atunci ma bucur ca am gasit acest forum.
Sau o trimitere la pietrele mele, desigur nu sunt nici minerale si nici flori de mina, dar fiecare are o istorie in spatele lui, o istorie placuta care imi aduce liniste si bucurie in suflet.
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.101102433247583.2289.100000434816021&type=3

Vasile
Popan Vasile
Popan Vasile

Mesaje : 1
Data de inscriere : 25/06/2012
Varsta : 60
Localizare : Satu Mare Romania

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Bun venit

Mesaj  victor Mar Iun 26, 2012 12:11 am

Bun venit Vasile pe forumul celor pasioneti de pietroaie! Very Happy
Asteptam mai multe imagini cu colectia ta!

victor

Mesaje : 95
Data de inscriere : 31/10/2010
Varsta : 56
Localizare : Caransebes

http://quartz-vik.blogspot.com/

Sus In jos

De ce colectionar? Empty Re: De ce colectionar?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum